2.13.06. Uzdevums par tematu FOSFORS (2.)

11. klase

Izpildi prasīto!

1.
Uzraksti, cik p elektronu ir fosfora atoma kodola elektronapvalka ārējā enerģētiskajā līmenī!
2.
Uzraksti, ko novēro, kālija hidrogēnfosfāta šķīdumu pielejot indikatora šķīdumam; ja lakmuss kļūst sarkans – raksti 1, ja fenolftaleīns kļūst aveņsarkans– raksti 2, ja metiloranžs kļūst sarkans – raksti 3, ja violets lakmuss nemaina krāsu – raksti 4!
3.
Uzraksti, cik ķīmiskās saites ir balta fosfora molekulā!
4.
Uzraksti, cik p elektronu ir fosfora atoma kodola elektronapvalkā!
5.
Uzraksti, kāds elektrolīts ir ortofosforskābe; ja pēc pirmās disociācijas pakāpes ir stiprs – raksti 1, ja pēc otras disociācijas pakāpes ir vājš – raksti 2, ja pēc trešās disociācijas pakāpes ir vidēji stiprs elektrolīts – raksti 3, ja šī viela ir neelektrolīts – raksti 4!
6.
Uzraksti, kāda ir fosfora oksidēšanas pakāpe fosfora(V) oksīda dimērā P4O10!
7.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir fosforu saturošai vielai, kas veidojas fosforskābei reaģējot ar magnija hidrogēnfosfātu!
8.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir vielai, kas veidojas amonjakam reaģējot ar fosforskābi, ja vielas reaģē daudzuma attiecībā 1:1!
9.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir vielai, kas veidojas fosforam reaģējot ar hloru!
10.
Uzraksti, kāds nosaukums ir gāzei ar ķiploku smaku, kura pašuzliesmo gaisā!
11.
Uzraksti, ko novēro, nātrija fosfāta šķīdumu pielejot indikatora šķīdumam; ja fenolftaleīns kļūst aveņsarkans – raksti 1, ja lakmuss kļūst sarkans – raksti 2, ja metiloranžs kļūst sarkans – raksti 3, ja violets lakmuss nemaina krāsu – raksti 4!
12.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir fosforu saturošai vielai, kas veidojas fosforskābei reaģējot ar kalcija hidrogēnfosfātu!
13.
Uzraksti, kāda formula ir ķīmisko elementu fosforu saturošai gāzveida vielai, kas veidojas fosforam reaģējot ar koncentrēto kālija hidroksīda šķīdumu!
14.
Uzraksti, cik protonu ir fosfora atoma kodolā!
15.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir vielai, kas veidojas nātrija dihidrogēnfosfātam reaģējot ar kālija fosfātu!
16.
Uzraksti, kāda ir fosfora oksidēšanas pakāpe pirofosforskābē H4P2O7!
17.
Uzraksti, cik σ (sigma) saites ir balta fosfora molekulā!
18.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir vielai, kas veidojas fosfora(V) oksīdam reaģējot ar nātrija oksīdu!
19.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir fosforu saturošai vielai, kas veidojas fosforskābei reaģējot ar kālija hidrogēnfosfātu!
20.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir vielai, kas veidojas fosfora(V) oksīdam reaģējot ar nātrija hidroksīda šķīdumu!
21.
Uzraksti, kādā agregātstāvoklī atrodas fosforskābe (n.a.); ja gāzveida – raksti 1, ja šķidrā – raksti 2, ja cietā – raksti 3!
22.
Uzraksti, kurā jomā un kādiem nolūkiem izmanto kalcija fosfātu; ja lauksaimniecībā ka minerālmēslojumu – raksti 1, ja papīra ražošanā ka izejvielu – raksti 2, ja kulinārijā ka mīklas irdinātāju – raksti 3, ja metalurģijā kā izejvielu – raksti 4!
23.
Uzraksti, kāds nosaukums ir vielai ar ķīmisko formulu H4P2O7!
24.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir vielai, kas veidojas fosfora(V) oksīdam reaģējot ar kālija oksīdu!
25.
Uzraksti, cik elektronu trūkst, lai pilnīgi aizpildītu fosfora atoma kodola elektronapvalka ārējo enerģētisko līmeni!
26.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir vielai, kas veidojas fosforam reaģējot ar magniju!
27.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir fosforu saturošai vielai, kas veidojas fosforskābei reaģējot ar nātrija hidroksīdu!
28.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir vielai, kas veidojas fosforam reaģējot ar sēru!
29.
Uzraksti, kāda ķīmiskā formula ir fosforu saturošai vielai, kas veidojas fosforskābei reaģējot ar bārija fosfātu!
30.
Uzraksti, kurš fosfora savienojums veido kaulu pamatsastāvdaļu; ja magnija fosfāts – raksti 1, ja kalcija fosfāts – raksti 2, ja alumīnija fosfāts – raksti 3, ja litija fosfāts – raksti 4!
31.
Uzraksti, kāpēc nātrija dihidrogēnfosfāta šķīduma vide nav neitrāla; ja par iemeslu ir sāls disociācija – raksti 1, ja par iemeslu ir sāls hidrolīze – raksti 2, ja par iemeslu ir tas, ka sāls savienojas ar ūdeni – raksti 3, ja šķīdumā notiek aizvietošanas reakcijā – raksti 4!
32.
Uzraksti, kādā ķīmiskā savienojuma veidā fosfors ir atrodams dabā; ja kalcija fosfīda – raksti 1, ja kalcija metafosfāta – raksti 2, ja kalcija ortofosfāta – raksti 3, ja kalcija pirofosfāta – raksti 4!
33.
Uzraksti, kurš no fosfora alotropiskiem veidiem ir indīgs; ja melnais fosfors – raksti 1, ja baltais fosfors – raksti 2, ja sarkanais fosfors – raksti 3!
34.
Uzraksti, kurā jomā un kādiem nolūkiem izmanto kalcija fosfātu; ja pārtikas rūpniecībā ka konservantu – raksti 1, ja krāsu ražošanā ka pigmentu – raksti 2, ja ķīmiskajā rūpniecībā kā izejvielu fosfora ražošanā – raksti 3, ja mazgāšanas līdzekļos kā ūdeni mīkstinošo vielu – raksti 4!
35.
Uzraksti, ko novēro rubīdija fosfāta šķīdumam pielejot sudraba nitrāta šķīdumu; ja veidojas baltas nogulsnes – raksti 1, ja veidojas melnas nogulsnes – raksti 2, ja veidojas dzeltenas nogulsnes – raksti 3, ja veidojas brūnas nogulsnes – raksti 4!